Informacja dotycząca Programu dla szkół
Szanowni Państwo,
dziękujemy za udział Państwa szkoły podstawowej w edukacyjnym Programie dla szkół, dzięki któremu dzieci z klas I-V mogą w praktyce uczyć się zasad zdrowego odżywiania, poprzez regularne spożywanie owoców, warzyw i produktów mlecznych oraz powiązane działania edukacyjne.
Mając na uwadze, iż dla jak najskuteczniejszej realizacji programu i osiągania jego celów ważne jest zaangażowanie zarówno szkół, w których jest on realizowany, jak również wsparcie rodzin dzieci w nim uczestniczących, przekazujemy Państwu do wykorzystania propozycję informacji – listu Państwa szkoły skierowanego do rodziców i opiekunów dzieci uczestniczących w programie. W związku z trwającym pierwszym semestrem roku szkolnego 2021/2022 realizacji programu w przygotowanym liście przypominamy rodzicom o zasadach i celach programu, w którym uczestniczą ich dzieci oraz o jego ważnych aspektach, na które powinni zwrócić uwagę. Zachęcamy również do kontynuowania aktywności związanych ze zdrową dietą oraz aktywnym stylem życia w domu rodzinnym.
Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o udostępnienie załączonego listu rodzicom zgodnie z formą komunikacji z rodzicami przyjętą w Państwa szkole, np. mailowo lub poprzez dziennik elektroniczny, itp., za co z góry serdecznie dziękujemy.
Jednocześnie przypominamy, że w ramach realizacji działań edukacyjnych w Programie dla szkół szkoły mogą korzystać z materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie internetowej Programu dla szkół https://www.programdlaszkol.org/program/broszury-i-poradniki, takich jak:
1) pakiet materiałów edukacyjnych obejmujący:
· cztery filmy edukacyjne oparte na warsztatach kulinarnych,
· broszurę dla dzieci,
· poradnik dla rodziców,
· poradnik dla nauczycieli,
2) zestaw scenariuszy zajęć edukacyjnych wraz z materiałami pomocniczymi, w tym 2 filmy edukacyjne.
Z poważaniem
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
"Wyszyński - zemsta czy przebaczenie"
28 września 2021 r. uczniowie klas V – VIII licznie wybrali się wraz z opiekunami do kina Jantar w Ostrołęckim Centrum Kultury, by obejrzeć najnowszy film o patronie naszej szkoły – Kardynale Stefanie Wyszyńskim.
Film biograficzny „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki pokazuje mniej znane, wojenne losy księdza kapelana, a zarazem porucznika o pseudonimie Radwan II.
Czas II wojny światowej to dla księdza Wyszyńskiego bolesna rzeczywistość, która go hartuje jako człowieka i wzmacnia jego wiarę. Film jest historią człowieka, który w pełnym rozterek czasie wojny musi odpowiedzieć sobie na pytanie: „Jak w wojennej codzienności mamy sobie wybaczać? Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”
Według reżysera „To historia, bez której nie jesteśmy w stanie zrozumieć późniejszego prymasa. Bo to jest czas, kiedy on dojrzewał, kształtował swój charakter".
Warto było zobaczyć ten film!
Katarzyna Brzuzy
Europejski Dzień Języków Obcych
W poniedziałek 27 września 2021r. w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Święto zostało zainicjowane przez Radę Europy, aby przypominać o wielojęzyczności i różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.
Celem uroczystości było zainteresowanie dzieci uczeniem się języków obcych oraz
uświadomienie korzyści płynących z umiejętności porozumiewania się w różnych językach.Uczniowie kl. I-VIII utrwalili wiedzę na temat krajów Europy, stworzyli ich flagi oraz plakaty z ciekawostkami o państwach naszego kontynentu.
Ewa Chorąży
Święto Patrona Naszej Szkoły
W niedzielę, 12 września 2021 r., przyszliśmy do szkoły, aby świętować beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego - wielkiego patrioty, przywódcy duchowego, autorytetu moralnego i od 20 lat patrona naszej szkoły.
Przygotowując się do uroczystości uczniowie naszej szkoły w czasie lekcji przypomnieli sobie sylwetkę Patrona, przybliżyli jego słowa i myśli oraz przygotowali gazetki w salach lekcyjnych. Z pełnym zaangażowaniem wzięli udział w konkursie plastycznym „Patron szkoły moimi oczami”.
Tego niedzielnego przedpołudnia najpierw złożyliśmy kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym Prymasa Tysiąclecia, a następnie przeszliśmy na halę sportową, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Poczet sztandarowy wprowadził sztandar szkoły, po czym odśpiewaliśmy hymn szkoły. Okolicznościowe przemówienia wygłosili organizatorzy: dyrektor szkoły Marta Trzcińska i ksiądz proboszcz Janusz Kotowski, a także wójt gminy Lelis - Stefan Prusik.
Później uczniowie otrzymali nagrody za konkurs plastyczny, które ufundował ksiądz Janusz Kotowski, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Lelisie.
Następnie prowadzący uroczystość zaprosili zebranych do udziału w wydarzeniu duchowo – medialnym, jakim była transmisja beatyfikacji Patrona Naszej Szkoły – Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Po transmisji wspólnie odśpiewaliśmy hymn „O niezłomny Prymasie Tysiąclecia” autorstwa księdza Rafała Jaworskiego, po czym bogatsi o niezwykłe przeżycie rozeszliśmy się do domów.
Patronat Kardynała Stefana Wyszyńskiego to wyzwanie dla naszych uczniów i nauczycieli, to pamięć o słowach Prymasa: „Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno".
Świadomi obowiązków, jakie spoczywają na nas, wierzymy, że godnie możemy realizować ideały, w które wierzył nasz Patron.
Starajmy się propagować wartości cenne w każdym czasie: miłość, dobroć, sprawiedliwość!
Katarzyna Brzuzy
Konkurs Plastyczny „Patron szkoły moimi oczami”
Przygotowując się do uroczystości beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego uczniowie kl. I – VIII naszej szkoły z pełnym zaangażowaniem wzięli udział w konkursie plastycznym „Patron szkoły moimi oczami”. Nagrody ufundował ksiądz Janusz Kotowski, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Lelisie.
I miejsce:
Aleksandra Kaliszewska z kl. I, Wiktor Nowakowski z kl. II, Zuzanna Parzych z kl. III, Alicja Prusaczyk z kl. IV, Zuzanna Parzych z kl. V, Marcin Jankowski z kl. VI, Katarzyna Jasińska z kl. VIIa, Maria Staniek z kl. VIIb oraz Miłosz Sęk z kl. VIII.
II miejsce:
Maja Matusiak z kl. I, Jakuba Aptacy z kl. II, Dominika Szymańska z kl. III, Nikola Waśkiewicz z kl. IV, Natalia Szymczyk z kl. V, Wiktoria Pac z kl. VIIa, Gabriela Majk z kl. VIIb oraz Julia Grzybicka z kl. VIII.
III miejsce:
Alicja Mucha z kl. I, Michał Part z kl. II, Bartosz Grala z kl. III, Olga Ciuchta i Alicja Nowakowska z kl. IV, Szymon Biedrzycki z kl. V, Aleksandra Sęk z kl. VIIa, Liwia Suchecka z kl. VIIb, Aleksandra Zielińska z kl. VIII.
Uczniowie, których prace zostały wyróżnione przez księdza proboszcza Janusza Kotowskiego: Michał Part z kl. II, Alicja Prusaczyk z kl. IV oraz Gabriela Majk z kl. VIIb.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie!
Katarzyna Brzuzy
Jesteśmy pierwsi! Aktywna sobota w Lelisie.
11 września 2021 r. na stadionie Szkoły Podstawowej w Lelisie odbyły się XXII Jesienne biegi przełajowe o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Powiatu Ostrołęckiego i Wójta Gminy Lelis.
Naszą szkołę w kilkunastu kategoriach biegowych reprezentowało 24 przedszkolaków oraz 40 uczniów, którzy zdobywali czołowe miejsca i wielokrotnie stawali na podium:
Przedszkole Samorządowe:
- bieg mini-krasnali:
I miejsce – Gabriela Prusińska
II miejsce – Maja Jóźwiak
III miejsce – Nina Bacławska
- bieg krasnali:
II miejsce – Lena Małkowska, Juliusz Chorąży
Szkoła Podstawowa:
I miejsce – Jakub Parzych, kl. IV, Mara Staniek, kl. VIIb, Michał Orzechowski, kl. VIIb
II miejsce – Zuzanna Puławska, kl. I, Olga Wieremiejczyk, kl. VIII, Miłosz Sęk, kl. VIII
III miejsce – Aleksandra Kaliszewska, kl. I, Oliwier Puławski, kl. IV, Julita Wieremiejczyk, kl. V, Filip Parzych, kl. VIIa
Reprezentanci Przedszkola Samorządowego i Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pokazali, jak bardzo ważny jest sportowy duch i waleczne serce.
Dzięki tak dobrej postawie naszych podopiecznych nasza szkoła zajęła I MIEJSCE w klasyfikacji medalowej wśród wszystkich zgłoszonych szkół, zdobywając puchar i pamiątkowy dyplom. Uczniowie i przedszkolaki, zdobywcy pierwszych sześciu miejsc w swoich kategoriach, otrzymali medale, dyplomy i koszulki.
Gratulujemy osiągniętych wyników!
Katarzyna Brzuzy, Tomasz Jóźwiak
Fot: CKBiS
Narodowe Czytanie 2021
W piątek, 3 września 2021 r., nasza szkoła aktywnie włączyła się w akcję społeczną Narodowe Czytanie, organizowaną przez Prezydenta RP od 2012 roku.
Głównym celem wydarzenia jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów.
Jak co roku odpowiedzieliśmy na zaproszenie CKBiS w Lelisie i wzięliśmy udział w zorganizowanym przez tę instytucję Narodowym Czytaniu „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
– To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Na sali widowiskowej CKBiS o godz. 10:00 zasiedli: wójt gminy Lelis, dyrektor CKBiS wraz z pracownikami oraz uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej i nauczyciele.
Podczas spotkania bibliotekarze podzielili się z uczestnikami wiedzą na temat ww. dramatu. Następnie dwie uczennice, dwie nauczycielki oraz dwie pracownice CKBiS odczytały przybyłym fragmenty dzieła Gabrieli Zapolskiej.
Na zakończenie interpretatorki otrzymały z rąk wójta oraz dyrektor CKBiS pamiątkowe dyplomy, a wszyscy uczestnicy – zakładki z logo akcji.
Prezydent A. Duda zapowiedział, że w przyszłym roku czytane będą „Ballady i romanse” A. Mickiewicza.
Z pewnością znów weźmiemy udział w tym narodowym święcie wszystkich czytelników w Polsce.
Katarzyna Brzuzy
Fot. CKBiS; Katarzyna Brzuzy
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025