Pokaz Mody Patriotycznej
9 czerwca 2022 r. oddział przedszkolny, kl. 0a, zorganizował Pokaz Mody Patriotycznej zrealizowany w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego " Piękna Nasza Polska Cała".
Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, a rodzicom i dzieciom za przygotowanie pięknych strojów. Zapraszamy do obejrzenia nagrań z tego wydarzenia.
Małgorzata Korczakowska
Lucyna Parzych
I miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym "MatemAsy z 7 klasy"
9 czerwca 2022 r. uczennice kl. 7-ych wzięły udział w Gminnym Konkursie Matematycznym „MatemAsy z 7 klasy”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Obierwi.
Nasze uczennice: Gabriela Majk, Julita Prusaczyk i Maria Staniek zdobyły zespołowo I miejsce w gminie. W zmaganiach indywidualnych najlepsza w zespole okazała się Gabriela Majk, która zajęła III miejsce.
Najlepsi zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi i dyplomami.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Jolanta Olkowska
Bezpieczne wakacje - spotkanie z policjantami.
Wakacje tuż, tuż, zatem dzielnicowi w gminie Lelis - mł. asp. Bożena Boruch oraz sierż. Maciej Miąsko, zaproszeni przez pedagog Aldonę Gumkowską, 9 czerwca 2022 r. odwiedzili naszą szkołę i spotkali się z uczniami, aby przypomnieć im zasady zachowania się podczas letniego wypoczynku.
Policjanci w przystępny i obrazowy sposób zaprezentowali zasady właściwego, bezpiecznego zachowania na drodze, nad wodą, w lesie czy w domu oraz przypomnieli, jak należy reagować w sytuacjach zagrożenia.
Stróże prawa odpowiadali na pytania uczniów dotyczące m. in. zjawiska przemocy i agresji, zażywania środków psychoaktywnych oraz odpowiedzialności karnej dzieci i młodzieży.
Dziękujemy naszym dzielnicowym!
Katarzyna Brzuzy
Finał Konkursu Recytatorskiego "Kurpie Zielone w Literaturze"
7 czerwca 2022 r. w Myszyńcu odbył się międzygminny finał Konkursu Recytatorskiego "Kurpie Zielone w Literaturze". Wśród 36 uczestników znalazła się Alicja Prusaczyk z kl. IV, godnie reprezentująca naszą szkołę. Alicja ekspresyjnie recytowała wiersz Janiny Anny Krzyżewskiej "Oj pójdę".
Życzymy dalszych sukcesów!
Katarzyna Brzuzy
fot: M-GBP w Myszyńcu
To już 15 lat „KURPIOWSKIEGO JANTARU” w ringo.
Jubileuszowe XV zawody w zaczarowanym kręgu kółka ringo, KURPIOWSKI JANTAR odbyły się w sercu puszczy kurpiowskiej, tradycyjnie przy słonecznej pogodzie, która niejednokrotnie decyduje o poziomie rywalizacji.
Czwartego dnia czerwca 2022 roku na stadionie Szkoły Podstawowej w Lelisie gościliśmy ringowców z 10 ośrodków sportowych i szkół podstawowych z terenu Mazowsza oraz osoby, które po kilkuletniej przerwie spróbowały swoich sił w kategorii OPEN. Odbyła się również rywalizacja w czterech kategoriach indywidualnych w turnieju towarzyszącym dla dzieci i młodzieży sprawnej inaczej.
W tym roku swoją obecnością zaszczycił nas Pan Mariusz Młynarczyk, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Tradycyjnie był z nami Pan Stefan Prusik, wójt gminy Lelis, Pani Anna Dobkowska, przewodnicząca Rady Gminy Lelis, Pani Marta Trzcińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lelisie oraz Pan Dariusz Mróz, rady gminy Lelis. Dzięki wsparciu organizacyjnemu wszystkich wymienionych osób, mogliśmy po raz piętnasty rywalizować w ośmiu kategoriach indywidualnych i sześciu drużynowych. Całość zadania została sfinansowana ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Nagrody dla najlepszego zawodnika i najlepszej zawodniczki turnieju ufundowała firma F.U.H ŁUK-Dach z Szafarczysk. Doskonały posiłek dla wszystkich uczestników zawodów oraz obiad dla osób przyjezdnych przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Bociani Zakątek”.
Oficjalne wyniki XV Ogólnopolskiego Turnieju w Ringo „Kurpiowski Jantar” – gry finałowe
Jak zostać radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego?
2 czerwca 2022 roku uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Lelisie przeprowadzili w szkole kampanię "Jak zostać Radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego?" Odwiedzili uczniów młodszych klas, wśród których są być może kandydaci na radnego Młodzieżowego Sejmiku. Znalazło się wielu chętnych do tego stanowiska, których powinna cechować: przedsiębiorczość, pomysłowość i otwartość. Uczniowie zgodnie z hasłem przewodnim "wkręcili się" w tę akcję.
Uczniowie klasy 8
Dzień Dziecka = Dzień Rodziny
„Dzieci mają prawo do zabawy”, „Dzieci mają prawo mieć mamę i tatę” - te prawa dziecka przyświecały naszej społeczności szkolnej, która 1 czerwca 2022 r. przygotowała dla przedszkolaków, młodszych i starszych uczniów oraz ich rodziców Dzień Rodziny.
W Dniu Dziecka dzieci oczekują zwiększonej dawki przyjemności, łakoci, prezentów, organizacji imprez i większej swobody… i dorośli im to zapewnili, pamiętając, że też kiedyś byli dziećmi.
Podczas festynu „Bliżej siebie – dalej od uzależnień. Profilaktyka RAZEM z rodziną” zorganizowano stoiska profilaktyczne edukujące w zakresie profilaktyki uzależnień czy odpowiedzialności prawnej nieletnich: punkt konsultacyjny pedagoga, stanowisko policyjne oraz stanowisko „Profiloteria”.
Mogliśmy obejrzeć pokaz karate w wykonaniu Ostrołęckiego Klubu Karate „Kyokushin” oraz przedstawienie „Jaś i Małgosia na szczęście i zdrowie”, przygotowane przez uczniów kl. V w ramach grupy teatralnej działającej przy CKBiS w Lelisie, prowadzonej przez Natalię Staśkiewicz.
Po rozstrzygnięciu konkursu plastycznego „Rodzina bez nałogów – silni razem” dzieci i ich rodzice razem wzięli udział w różnych konkurencjach sportowych.
W trakcie festynu Wójt Gminy Lelis Stefan Prusik został odznaczony przez społeczność szkolną Orderem Uśmiechniętego Wójta, tuż po tym, jak z uśmiechem na twarzy wypił sok z cytryny.
Wszystkie dzieci tego dnia mogły korzystać z atrakcji, takich jak: malowanie twarzy, dmuchańce, fotobudka, stoiska z owocami, napojami i słodkościami.
Szalona zabawa w tym radosnym dniu (mimo niesprzyjającej aury) była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Wójta Gminy Lelis oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, firm MAR-POL oraz KAMIZ, Sklepu Ogólnospożywczego Teresy Niedźwieckiej, grupy siatkarskiej Lelis, a także Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie i rodziców dzieci ze szkoły i przedszkola.
Wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy, żeby spełniały swoje marzenia i aby wszystkie dni w roku były tak wesołe i pełne optymizmu.
Katarzyna Brzuzy
Konkurs plastyczny "Rodzina bez nałogów - silni razem"
W ramach akcji prorodzinnej ukierunkowanej na stworzenie warunków do pełnego rozwoju i prawidłowego funkcjonowania rodziny oraz zapobiegania uzależnieniom zorganizowano w naszej szkole konkurs plastyczny skierowany do rodzin pod hasłem "Rodzina bez nałogów - silni razem".
Jury oceniło prace w dwóch kategoriach:
- w kategorii klas 0-III:
I miejsce - Antoni Staniek, kl. I
II miejsce - Igor Traczewski, kl. II
III miejsce - Aleksandra Kaliszewska, kl. I
wyróżnienia: Mateusz Majk, kl. I; Weronika Pabich, kl. I
- w kategorii klas IV-VIII:
I miejsce - Natalia Trzczewska, kl. IV
II miejsce - Natalia Szymczyk, kl. V
III miejsce - Michał Orzechowski, kl. VIIb
wyróżnienia: Gabriela Majk, kl. VIIb; Zuzanna Parzych, kl. V; Julita Wieremiejczyk, kl. V; Wiktoria Nalewajk, kl. V
Zwycięzcy zostali nagrodzeni 1 czerwca 2022 r. podczas festynu profilaktycznego "Bliżej siebie - dalej od uzależnień. Profilaktyka RAZEM z rodziną".
Gratulujemy uczestnikom konkursu i dziękujemy za wartościowy przekaz artystyczny.
Katarzyna Brzuzy
Aldona Gumkowska
Czwartoklasiści w Urzędzie Gminy w Lelisie
W środę 1 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 4 odwiedzili Urząd Gminy Lelis. W rolę przewodnika wcielił się Pan Wójt Stefan Prusik, który oprowadził grupę po budynku, jednocześnie przybliżając jej pracę urzędników i funkcjonowanie urzędu. Jednym z punktów wizyty był pokój Pana Wójta oraz sala konferencyjna, w której opowiedział uczniom o swojej codziennej pracy oraz, przy pomocy prezentacji multimedialnej, przedstawił i omówił m. in. najważniejsze obiekty znajdujące się na terenie naszej Gminy. Czwartoklasiści mieli okazję zadawać pytania, na które Pan Wójt udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Za udział w spotkaniu uczniowie otrzymali upominki.
Ewa Chorąży
27 maja 2022 r. – Święto Szkoły
Dziś przypada 21. rocznica nadania naszej szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Patronat Kardynała Stefana Wyszyńskiego to wyzwanie dla całej społeczności szkolnej, to pamięć o słowach Prymasa, to realizacja ideałów, w które wierzył nasz patron.
Uczniowie klasy VIIb z okazji zbliżającej się rocznicy pisali przemówienia, w których próbowali przekonać słuchaczy, że warto wykorzystywać nauki Kardynała Stefana Wyszyńskiego w codziennym życiu.
Oto fragmenty ich prac:
„Jeden z cytatów brzmi: „Nie można brnąć w tak zwaną nowoczesność, bo ona jest pełna fałszu i bierze ludzi w niewolę”. Oznacza to, że niedobrze jest się uzależnić od mediów oraz wierzyć we wszystko, co jest w nich pokazane, ponieważ media są pełne fałszu i można łatwo się od nich uzależnić. Myślę, że warto wziąć sobie ten cytat do serca i przemyśleć go sobie w wolnej chwili oraz zadać sobie pytanie: Czy mogę wytrzymać chwilę bez telefonu?” (L. M.)
„Ludzie często się kłócą i zamiast użyć słów, wyjaśnić coś sobie, porozmawiać, wyzywają się czy nawet biją. Człowiek czasem nie umie sobie poradzić z problemami i zamiast je rozwiązać, prowadzi do kłótni i konfliktów. Stefan Wyszyński wypowiedział takie słowa: „Każda nienawiść, każda pięść wyciągnięta przeciw bratu – jest przegraną”. Czy sądzicie, że to ważne słowa? Moim zdaniem te słowa każdy powinien wnieść do swojego życia. Powstrzymanie się od użycia pięści czy wulgarnych słów do bliźnich to podstawa”. (J. S.)
„Najpierw skupię się na cytacie: „Nie można brnąć w tak zwaną nowoczesność, bo ona jest pełna fałszu i bierze ludzi w niewolę”. Jakże ten cytat jest wciąż aktualny! Nasz patron przewidywał, co stanie się za kilkadziesiąt lat. I przewidział. Przykładem tego jest, jak wielu ludzi zafascynowanych nowoczesnością gubi tradycję, tradycyjne wartości, wpada w uzależnienia od telefonu czy komputera”. (M. M.)
„Wyszyński powiedział kiedyś: „Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem”. Widzicie, nie wystarczy nazywać się z biologicznego punktu widzenia człowiekiem, trzeba jeszcze na to miano zasłużyć. Pomyślcie… co trzeba zrobić, żeby być dobrym człowiekiem? Pomagać innym. Wszyscy chyba kojarzą książkę Ch. Dickensa „Opowieść wigilijna”. Jej bohaterem jest człowiek – Ebenezer Scrooge, który nie zasługuje na to miano z powodu swego zachowania. Na szczęście miał przyjaciela, a ten go w porę ostrzegł i zły, stary skąpiec stał się dobrym człowiekiem, pomagającym tym, którzy potrzebowali wsparcia.” (M. B.)
„Inną myślą naszego patrona jest: „Każda nienawiść, każda pięść wyciągnięta przeciw bratu – jest przegraną”. Kardynał miał na myśli to, że każda wygrana i każdy osiągnięty cel, oparty na krzywdzie innego człowieka, jest tak naprawdę przegraną i porażką.” (L. S.)
„Kolejna nauka Wyszyńskiego mówi nam, że „Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem”. Z całym przekonaniem stwierdzam, że ten cytat jest najlepszym odniesieniem do tego, co dzieje się teraz na świecie. (…) Łatwo jest teraz rozpoznać, kto zasługuje na miano człowieka. To ludzie, którzy pomagają i okazują pełen szacunek wobec uchodźców. Taką osobę mogę bez wahania nazwać człowiekiem lub wręcz bohaterem. Jak zasłużyć na miano człowieka? Odpowiedź jest prosta. Nie możemy, gdy komuś dzieje się krzywda, przechodzić obok tego obojętnie.” (L. M.)
Katarzyna Brzuzy
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025