Potwierdzenia woli
Termin składania upływa 4 kwietnia 2022 r.
MBoty w naszej szkole
W ramach projektu Laboratoria Przyszłości zakupiliśmy do naszej szkoły roboty mBot2.
To roboty edukacyjne nowej generacji, zaprojektowane z rozszerzonymi możliwościami (w porównaniu do mBoot1). Zostały one oparte na sterowniku CyberPi - edukacyjnym mikrokontrolerze z wbudowanym czujnikiem światła, dźwięku oraz akcelerometrem i żyroskopem. MBot2 został dodatkowo wyposażony w ultradźwiękowy czujnik odległości, czujnik rozpoznawania kolorów oraz dość precyzyjne silniki z enkoderami.
Przed pierwszym użyciem wszystkie elementy mBota należało ze sobą odpowiednio połączyć. Zadanie to z wielką przyjemnością wykonali uczniowie klasy szóstej na lekcjach informatyki.
Obecnie roboty wykorzystywane są do zapoznania z podstawami programowania i robotyki uczniów pozostałych klas.
KG
Konkurs Recytatorski "Miejsce Urodzenia"
Zofia Pyskło - uczennica klasy V Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie reprezentowała szkołę w 40 Ostrołęckim Konkursie Recytatorskim MIEJSCE URODZENIA, który odbył się 22 marca 2022 r.
Marta Trzcińska
Szkolny Konkurs Talentów
18 marca 2022 r. odbył się w naszej szkole KONKURS TALENTÓW, którego celem było wzmacnianie poczucia własnej wartości i rozwijanie zainteresowań oraz pasji uczniów.
Inicjatywa ta ma szczególne znaczenie po długotrwałym okresie izolacji spowodowanym pandemią COVID-19.
Retrospektywa miała charakter przeglądu, w którym możliwe było przedstawienie wszelkich form wyrazu artystycznego, poczynając od piosenki, przez taniec, zaprezentowanie dorobku gry na instrumentach czy sport.
Ponadto, znaczącą ideą przedsięwzięcia jest: promowanie młodych talentów, rozwój twórczej ekspresji, pobudzanie aktywności innowacyjnej, rozwijanie zainteresowań uczniów, zmiany jakościowe w osobowościach uczestników tego procesu, integracja dzieci, młodzieży i nauczycieli.
Przedsięwzięcie to było zorganizowane przez Dyrekcję, pedagoga szkolnego i wychowawców naszej placówki. Przegląd był skierowany do chętnych dzieci i młodzieży z klas 0-3 oraz 4-8, którzy zechcieli zaprezentować swoje pasje, zainteresowania, talent oraz hobby. Swój kunszt uczniowie mogli przedstawić w formie śpiewu, tańca, pokazu pamięciowego, gry na instrumencie i pokazu sprawności sportowych.
Organizatorzy byli mile zaskoczeni występami w poszczególnych kategoriach, ponieważ każdy talent jest wyjątkowy i we wszystkich wyborach był zaskakujący.
Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności według przydzielonej wcześniej kolejności. Każdy występ zapowiadały osoby prowadzące przegląd.
Organizatorzy zapewnili doskonałe warunki sceniczne i pomoc w obsłudze technicznej.
Podstawowymi kryteriami oceny prezentowanych występów były: poziom artystyczny wykonywanego programu, ogólne wrażenie sceniczne, oryginalność wyrazu artystycznego, oprawa sceniczna, wartości wychowawcze.
Udział w konkursie wiązał się nie tylko z prezentacją swego talentu, ale także możliwością sprawdzenia swoich umiejętności i ich oceny przez jury w składzie:
- dla klas 0-3 – Justyna Przeradzka, Anna Cherubin, Lucyna Parzych, Jolanta Białobrzeska, Agnieszka Bacławska;
- dla klas 4-8 – Marta Trzcińska, Katarzyna Brzuzy, Agnieszka Bacławska, Ewa Chorąży, Tomasz Jóźwiak, Sylwia Kluczek, Matra Zerhau.
Po prezentacjach jury udało się na naradę, zaś uczestniczący w przeglądzie uczniowie oraz uczestnicy wzięli udział w wysłuchaniu zaproponowanej muzyki i śpiewaniu piosenek.
Następnie ogłoszono wyniki i nadeszło uroczyste wręczenie nagród oraz dyplomów, w wyniku których:
- w kategorii klas 0-3 zajęli:
– I miejsce: Zuzanna Jóźwiak, Oliwier Ostrowski i Juliusz Chorąży
– II miejsce: Emilia Jaksina, Zuzanna Puławska (grupa tańcząca)
– III miejsce: Piotr Wronowski, Oskar Boniatowski oraz Gabriela Sęk, Amelia Gontarzewska (grupa śpiewająca)
Nagrodę publiczności otrzymała Zuzanna Jóźwiak.
Nagrodę specjalną otrzymała Maja Jóźwiak.
- w kategorii klas 4-8 zajęli:
– I miejsce: Bartosz Mrozek oraz Nikola Waśkiewicz, Kornelia Żebrowska, Alicja Prusaczyk (grupa tańcząca)
– II miejsce: Iga Gerwatowska, Wiktoria Prusaczyk, Michał Mażewski, Liwia Suchecka, Maria Staniek (grupa tańcząca)
Nagrodę publiczności otrzymała grupa tańcząca w składzie: Nikola Waśkiewicz, Kornelia Żebrowska, Alicja Prusaczyk.
Uroczystość przebiegała w niezwykle miłej i swobodnej atmosferze. Emocje gościły jeszcze do końca godzin lekcyjnych, ponieważ dzielono się wrażeniami, integrując się przy ożywionych dyskusjach oraz wspólnym śpiewie, czekając podczas przerwy na ocenę jury.
Z pewnością Dyrekcja, nauczyciele oraz wychowankowie podejmą wszelkie działania na rzecz równie udanych, kolejnych edycji Konkursu Talentów.
Danuta Prachniak
Witamy Wiosnę
„Marzanno, Marzanno
Ty zimowa panno!
Ciebie pożegnamy
Wiosnę powitamy!”
Staropolskim zwyczajem dzieci z grupy 0B wraz z Marzanną wyruszyły na spacer, by powitać wyczekiwaną wiosnę. Nasza kukiełka wywołała uśmiech na wielu twarzach mijających nas przechodniów.
Tego dnia nie zabrakło też kolorowych skarpetek. Skarpety - koniecznie nie do pary jako symbol niedopasowanych chromosomów u osób z Zespołem Dawna. Dzieci wysłuchały opowiadania o tolerancji osób z niepełnosprawnością. Na zakończenie wykonaliśmy wspólne zdjęcie naszych kolorowych skarpetek.
Anna Cherubin
Dwadzieścia lat minęło...
W 2021 r. świętowaliśmy dwudziestolecie nadania naszej szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od dwudziestu lat możemy też pochwalić się hymnem szkoły, śpiewanym podczas szkolnych uroczystości.
2 grudnia 2021 r. społeczność szkolna uroczyście wykonała hymn szkoły, co zostało uwiecznione:
A oto jedno z pierwszych wykonań szkolnego hymnu:
Uroczystość nadania szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego - 24 maja 2001 r. :
Katarzyna Brzuzy
Książka wsparcia dla dzieci z Ukrainy
Uczniowie naszej szkoły nieustannie myślą o swoich ukraińskich kolegach, czego dowodem jest wykonana własnoręcznie książka wsparcia dla dzieci z Ukrainy.
Książeczkę i drobne upominki przekazaliśmy ukraińskiej rodzinie przebywającej na terenie naszej gminy.
Książkę wykonali uczniowie kl. I i III podczas zajęć rozwijających z edukacji polonistycznej realizowanych przez Martę Trzcińską oraz uczniowie innych klas naszej szkoły.
Marta Trzcińska
Lekcje techniki w naszej szkole
Nie ma kartkówek, nie ma sprawdzianów, nie ma zeszytów, nie ma testów! Tak wyglądają zajęcia techniki w naszej szkole. Poznajemy tajniki tego przedmiotu praktycznie.
Dzięki rządowemu wsparciu powstała nowoczesna pracownia techniczna wyposażona w specjalistyczne narzędzia do obróbki drewna i metalu. Piłujemy, wiercimy, szlifujemy, czytamy rysunki techniczne, montujemy układy elektroniczne. Nie ma kartkówek, zeszytów...
Marek Prusaczyk
List Ministra Edukacji i Nauki dotyczący sytuacji w Ukrainie
Warszawa, 11 marca 2022 roku
Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Pracownicy Oświaty,
Przedstawiciele Samorządów,
Szanowni Rodzice,
Drodzy Uczniowie,
od kilkunastu dni za naszą wschodnią granicą trwają działania wojenne prowadzone przez Rosję przeciwko narodowi ukraińskiemu. Wydarzenia te w ogromnym stopniu wpłynęły także na sytuację w naszym kraju. Od początku wojny postawa polskiego społeczeństwa – solidarność z Ukrainą, która przejawia się przede wszystkim w bezinteresownym niesieniu pomocy – jest godna najwyższego uznania. Ogrom cierpienia jakiego doświadczają Ukraińcy jest niewyobrażalny. Zdajemy sobie sprawę z tego, że naszym wspólnym zadaniem jest obecnie zapewnienie uchodźcom dogodnych warunków bytowych, umożliwienie podjęcia pracy, a także kontynuowania edukacji i nauki.
Z ogromnym szacunkiem przyglądam się zaangażowaniu Dyrektorów i Nauczycieli w proces przyjmowania dzieci i młodzieży z Ukrainy do naszych szkolnych wspólnot. Zdaję sobie sprawę z tego, że podejmowane przez Państwa działania wiążą się z ogromnym wysiłkiem podyktowanym koniecznością dostosowania rzeczywistości szkolnej do obecnych wyzwań. Naszym celem jest maksymalne wsparcie Państwa w tych działaniach. W związku z tym przygotowaliśmy szereg materiałów informacyjnych oraz rekomendacji dotyczących przyjmowania uczniów ukraińskich do polskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Wprowadziliśmy również zmiany w przepisach, dzięki którym możliwe będzie łatwe i elastyczne tworzenie klas przygotowawczych.
Obecnie w parlamencie procedowany jest projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W dokumencie tym z zakresu oświaty wprowadzone zostały rozwiązania, które pozwolą na zapewnienie kształcenia oraz wychowania uczniom będącym obywatelami Ukrainy. W tym celu umożliwiamy tworzenie innych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Pozwoli to na zwiększenie bazy miejsc na potrzeby edukacji ukraińskich dzieci. Lokalizacje te organizacyjnie będą podporządkowane szkołom lub przedszkolom. Dodatkowo wprowadzone zostaną przepisy ułatwiające zatrudnienie obywateli Ukrainy na stanowisku pomocy nauczyciela, a także zmiany umożliwiające zwiększenie wsparcia ukraińskich uczniów przez kadrę pedagogiczną. Co istotne rząd przeznaczy dodatkowe środki z budżetu państwa na kształcenie uczniów z Ukrainy. Wszystko po to, by pomóc ukraińskim obywatelom, którzy w wyniku wojny znaleźli się na terytorium Polski.Szanowni Rodzice, dziękuję za Państwa aktywną postawę i gotowość do niesienia pomocy ukraińskim rodzinom. Państwa bezinteresowne zaangażowanie godne jest najwyższego uznania. Głęboko wierzę, że ta pomoc ‒ w postaci choćby najmniejszych gestów ułatwiających przybywającym do Polski obywatelom Ukrainy odnalezienie się w nowych warunkach ‒ to przykład solidarności w obliczu ludzkiej tragedii. Dziękuję również za wspieranie Dyrektorów i Nauczycieli w przygotowywaniu szkół i placówek edukacyjnych na przyjęcie ukraińskich uczniów.
Drodzy Uczniowie, jestem dumny, że z wyjątkową dojrzałością zareagowaliście na potrzeby Waszych rówieśników z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, znaleźli schronienie w naszym kraju i zdecydowali się na podjęcie edukacji w polskich szkołach. Mam nadzieję, że wspólna nauka będzie dobrą okazją do wymiany doświadczeń i zacieśniania relacji. Dziękuję za wszelkie gesty solidarności z ukraińskimi uczniami. To Wy będziecie dla nich przewodnikami w poznawaniu naszego kraju. Wiem, że sprostacie temu zadaniu.
Chcę Was także zapewnić, że pomimo wojny w Ukrainie, będziecie mogli w sposób niezakłócony kontynuować naukę i przygotowywać się do egzaminów. Jesteście bezpieczni, bo Polska jest ważną częścią NATO – najpotężniejszego sojuszu obronnego na świecie.
Szanowni Państwo, zapewniam o moim wsparciu i nieustających działaniach związanych z dostosowywaniem polskiego systemu oświaty do przyjmowania ukraińskich uczniów do szkół oraz placówek edukacyjnych w całym kraju. Jesteśmy otwarci na dalsze sugestie zmian legislacyjnych płynących od organów prowadzących i samorządów. Życzę Państwu siły niezbędnej do tego, aby sprostać czekającym nas wszystkich wyzwaniom.
Przed nami najważniejszy z egzaminów ‒ egzamin z człowieczeństwa.
Z wyrazami szacunku
Przemysław CzarnekMinister Edukacji i Nauki
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025